Aligator A610

Brand new mobile phone intended not only for seniors. This novelty of the serie ALIGATOR 3xx offers a large, well readable coloured display and advanced menu. A310 enables to use 2xSIM cards at the same time !

The mobile phone has a friendly and ergonomic body with separated speaking buttons. Apart of all standard functions it can offer FM radio (works also without earphones), alarm-clock, simple calender or for example musical equipment.

Mobile phones ALIGATOR have always a SOS button for easy calling for help and also a flashlight placed on the upper side of the mobile phone. SOS functions are followed by a possibility of sending of and display of your own position on the map - the mobile phone supports the service SOS Locator.

What does SOS Locator mean?

SOS Locator is a service available in actual offer by most of ALIGATOR mobile phones. This is a complex of functions that enable to send a mobile phone position with the help of a common SMS message after pressing of the SOS button. Receiver of this SMS can easy find your position on the map.

 

 

Tento nový model řady ALIGATOR Senior vyniká ergonomickou vyvážeností a extra tenkým tělem. A610 kombinuje praktičnost seniorských telefonů s moderními designovými trendy. Kromě velkého displeje nabízí bohatou multimediální výbavu. Samozřejmostí jsou i SOS funkce. V nabídce jsou dvě barevné varianty černý a červený model. A610 splňuje díky osvědčené koncepci všechny předpoklady pro snadné a pohodlné ovládání bez zbytečností. Používání A610 je intuitivní a snadné i pro úplné začátečníky. Jeho velkou výhodou je také unikátní systém lokalizace telefonu SOS Locator - zobrazení polohy telefonu na mapě! Součástí příslušenství je i velmi žádáný nabíjecí stojánek, který umožňuje telefon pohodlně nabíjet a při tom jej mít vždy na očích.

 

Co je to SOS Locator?

SOS Locator je služba určená pro většinu telefonů ALIGATOR v aktuální nabídce. SOS Locator je soubor funkcí, které umožňují odeslání polohy telefonu po stisku SOS tlačítka pomocí běžné SMS zprávy. Příjemce zprávy si pak snadno prohlédne v mapě, kde se telefon nachází. Více informací